Sunday 15 September 2019

Aia viimane osa

Me oleme oma väikest aeda juba mitmes etapis rajanud. Sel augustil sai viimane osa korda. Nüüd on jäänud ainult maja ette prügimaja ehitamine ja muu nipetnäpet.
Maja ülapoolt, nagu ma seda külge kutsun (maja asub kerge kallaku peal), olime korrastamist alustanud juba eelmisel aastal, kui tugimüüri üles panime.
Meie krundi piir on müüripealse heki taga, st hekk on ka veel meie maa peal.
Selle maja poole peal on meie väikese üürikorteri uks. Üürnik pidi senimaale läbi sügiaese pori või suvise heina oma poole peale minema, kuis nüüd on tal ilus puhas sissepääs, isegi auto mahub ukse ette ära.
Esimesed 2 pilti on 2015.aastast, enne seda kui maja valmis sai ning me sisse kolisime.

2019.august:







Sunday 25 August 2019

Jäägid: body

Sorisin oma jäägikastis ja tegin pojale uue body. Muster: Minikrea 11470.

Saturday 17 August 2019

Plaanide tegemine

Rasedana olles olid suured plaanid mida õmbleks ja teeks, aga jäin hoopis voodirežiimile. Just enne seda jõudsin uue õmblusmasina osta, mida siis alles 5-6 kuud hiljem testida sain. Uut masinat demonstreerin kunagi hiljem.

Vahepeal voodis vedeledes aga tegelesin vesistamisega, seda kahte moodi. Sai ikka omajagu tönnitud halvastiminemise hirmus. Aga kui sellest aega üle jäi, siis vesistasin netis õmblusteemalisi videosid vaadates. Tellisin endale ka mitu erialast raamatut ja lugesin neid.

Samuti kuulasin õmblusteemalisi podcaste, minu lemmik on Love to Sew, soovitan tõesti soojalt. Teine hea podcast on Sewing with Threads. Olen neid varem ka maininud märtsikuises sissekandes.

Peale sünnitust olen ka natuke kangaid tellinud, aga õmmelda ei ole veel raatsinud, ootan kuna beebikilod ära kaovad. 5 kuud voodis lebades neid ikka jagub. Need 2 jersey't on erilised lemmikud, ei jõua ära oodata millal neile käärid lõpuks sisse löön.

 Lisaks olen viimasel ajal avastanud pdf- mustrid. Pdf-mustrid on reeglina nn. sõltumatute väikeettevõtjate omad, kes guugeldab indi-patterns / indipendent patterns, saab hulga vasteid. Ise olen senimaale kolmest kohast tellinud. Patternsforpirates.com., Idavictoria.no ja Hallapatterns.com. Idavictoria jerseykjole med sving - jerseykleidi lõiget oli väga lihtne kokku panna. Kõige kehvem patent on P4P lõigetel kui neid kolme tootjat võrrelda. Aga tellin raudselt pdf lõikeid tulevikus veel, mul on indiesew.com pealt juba hunnik lõikeid ära salvestatud ning olen seal leitud lemmikute tootjate kodulehtedel uurimas käinud, mida head nad veel teinud on.
Hallapatternsi lehe pealt tellisin erinevaid imetamispluuse, aga pole kahjuks tegemiseni veel jõudnud.

Pdf mustrite eelis on väga detailsed kasutusjuhendid pildimaterjaliga mis eriti algajatele abiks on. Teiseks on suurused päris suured, sest need on mõeldud normaalsetele inimestele, kes ei ole kilud. Kolmandaks ei pea postikuludele mõtlema. Ning viimaseks boonuseks on see, et võib loojatele alati e-posti saata, kui küsimusi on. Kui tundub, et ühe nt. särgi tuleb päris krõbe nt. ajakirjaga võrreldes, siis olgu öeldud, et vist küll igast mustrist on tehtud eri variante. Nt mu imetamissärgi lõikest saab ka tavalisi teha, kapuutsiga, pikkade ja lühikeste käistega, pika alaosaga jne. Välja printides saab ka reeglina osad suurused "ära kustutada", nii et väljaprinditud lehtedel ainult soovitud suurused peal on. Mustrid tuleb õiges formaadis välja printida, selleks on ka kontrollruudud olemas. Siis tuleb lehed kokku teipida ja ongi muster olemas. 

Eks ajapikku on rohkem aega jälle oma hobidega tegeleda. Samas ehk oskabki veel rohkem vabu hetki hinnata kui neid nii vähe on.

Sunday 11 August 2019

Rinnapadjad

Imetamise ajal on ikka hea rinnahoidjasse kaitsvad padjakesed panna, eriti kui ilm tuuline või jahe on. Olin ühte rikutud villast aluspesu alles hoidnud ja nüüd saingi sellest midagi teha. Villasest pesust lõikasin ühe rinna jaoks 3 ketast (lillad), keha vastu olevale poolele lõikasin puuvillase jersey jääkidest ketta ning siis õmblesin servadest kokku. Proovisin natuke eri õmbluseid servade peal, kõige ilusam tulemus jääb tegelikult tavalise sirge õmblusega. Siksakkid jms jätab serva ikka natuke loperdama.
 Osad paarid tegin ka ainult puuvillasest jerseyst, ikka 3-4x kihid õmblesin kokku. Villase asemel võib ka nt froteed kasutada, on soe ja imab hästi.

Nii saab endale ka meigieemalduapatju teha.


Thursday 8 August 2019

Särgid ja body'd

Mu mehele meeldivad "lapsikute" mustritega särgid, õnneks olen ma enamuse särgiõmblusjääkidest alles hoidnud. Nüüd saab neid jääke ära kasutada ja minile riideid õmmelda.
Lapsele õmmeldud särk. Kõik lasteriiete mustrid on Ottobre Kids väljaannetest, nende suurused on suured, st kui H&M'st ostetud suurus 62 oli Martinile paras, siis Ottobre suurus 62-s oli veel arasjagu kasvuruumi.
Õppisin lasteriideid tehes ka trukkide paneku ära. Alguses oli pusimist. Kõige lihtsam on neid panna spetsiaalsete tangidega. Haamriga toksides liiguvad trukid teinekord viltu.
 Hanesärk isale
Hanebody'l lapsele jäi kangast tiba väheks, seepärast said varrukaotsad hallid. Body peal on õiged toonid.
 Janku-janku lühikeste käistega
Ja pikkadega.

Täiskasvanute Ottobrest hakkasin just välja lõikama hommikumantlit oma mehele.

Tuesday 6 August 2019

Pikk vaikus

Pikk vaikus hakkab mööda saama, mul on jälle võimalik natuke käsitööd teha, kuigi beebi kõrvalt käib see väikeste harvade hoodena. Piltidega pole mul ka enam aega suurt jännata, varem tirisin ikka fotoaparaadi välja, nüüd on hea meel, kui on meeles telefoniga teha.

Tegin oma väikesele pojale mänguaedikusse pehmema küljealuse. Kasutasin oma puuvillaseid kangajääke, aga pärast oli karp ikka justkui sama täis, nagu polekski midagi õmmelnud.

Thursday 28 March 2019

Titatekk

 Mulle ikka millegipärast meeldivad kõige rohkem lihtsad ruutudest lapitekid. Siin on üks titatekk hiliskevadisele lapsele.

Friday 22 March 2019

Uus särk mehele

Tegin mõni nädal tagasi mehele uue pikkade käistega ... pluusi? T-särk see ju ei ole, aga tegelikult mitte ka pluus... Olen paar korda mehele tehtud T-särke ka näidanud, aga mitte kaugeltki kõiki. Tegelikult on tal juba enamus riidekapis olevatest t-särkidest ja pikakäiselistest minu tehtud. Esiteks meeldivad talle sellised naljakad mustrid, teiseks pidid isetehtud särgid palju pehmemad ja mõnusamad olema kui poe omad. Nüüd nägin oma netipoes jälle uusi loomadega jersey- kangaid müügil ja Finn soovib veel 2-3 paari pikakäiselisi juurde.

Monday 11 March 2019

Lugemist, kuulamist ja vaatamist


Viimasel ajal pole olnud võimalust õmblusmasina taga istuda, küll aga tellisin endale veebruaris mõned raamatud. Mul pole just standardne keha ning iga kord endale midagi õmmeldes näen vaeva, et uut riideeset korralikult enda selga istuma saada. Olen loomulikult ka mõned asjad täitsa nässu keeranud. Igaühel on ju riideid ostes või õmmeldes mõned nõrgad kohad, millega alati arvestama peab. Minul on näiteks puusaosa paar numbrit ülaosast suurem, nii et kui mingi riideese keskkohast ja ülaosast paras on, siis ei lähe alaosa sisse või nööbid-lukk kinni. Pükste ostmine on peaaegu võimatu, kleitidega saan samuti ainult teatud mudeleid proovida, üleriietega on samuti alailma häda. Samas on ju nii palju ilusaid lõikeid saada, oskaks neid ainult õieti kohandada. Hetkel olen esimese raamatu lappamisega poolepeal (The Pattern Making Primer) ja olen ikka päris rahul. Neid raamatuid on võimalik amazon.com-ist tellida. Mul on veel paar head raamatut silma jäänud, ilmselt tellin aja jooksul need ka ära.
EDIT: Practical Pattern Making on poes tagasi, ma ei olnud raamatuga rahul. Aga ülejäänud kolme võin küll soojalt soovitada.


Olen päris palju ka Love to Sew podcaste kuulanud, seda soovitan soojalt ka teistele õmblushuvilistele. Sealt saab palju nippe ja soovitusi, lisaks on see lihtsalt üks mõnus lõõgastav kuulamine. Kes ei viitsi appe alla laadida, saab ka otse kodulehelt episoode kuulata, lisaks on iga episoodi juures palju linke ja viiteid mida ma aeg-ajalt läbi lappan. http://lovetosewpodcast.com/episodes-feed/ 

Kes aga tahab lugemise asemel rohkem youtubest ise vaadata, siis soovitaks sealt Melissa Watson’i / McCall patterns’i videosid vaadata. Melissa Watson seletab hästi põhjalikult, kuidas lõikeid (oma) mõõtudele ümber kohandada.

Sunday 17 February 2019

Õmblusniidist

Kui uue õmblusmasina ostsin, avastasin kui palju tundlikumad uued mudelid on. Kiire vahemärkusena olgu öeldud, et tahaks endale ühte masinat veel, vanemat mudelit, robustset ja lollikindlat, millega saaks paksemaid materjale õmmelda,
Esiteks koguneb uue masina alla tolm hulga lihtsamalt, nii et tasub ikka aeg-ajalt pooliplaat lahti kruvida, et siis masin jala alt tolmust puhtaks pintseldada. Teine oluline asi on niidi valik. Mul on emast hunnik niite jäänud, mida vana masin ilma protesteerimata ilusasti õmbles. Uus masin aga reageerib igasugustele sõlmekestele ja ebatasasustele palju kiiremini ning mõni niit katkes lausa iga 20 cm tagant. Nüüd kasutangi nüüd vanu odavaid suvalisi niite enamasti ainult käsitsi õmblemisel, õmblusmasina jaoks ostan hetkel Gütermanni niite. Leidsin netist ka poe kust neid niite  hulga soodsamalt saab, kui meie kohalikust õmbluspoest, see viimane märkus on siin rohkem minu säästliku hinge rõõmustamiseks.
 Nii et kui su masin palju streigib, niit katkeb, pisteid jääb vahele või/ja tolmu kogub, siis tasub nn.kvaliteetniiti proovida. Gütermann, Mettler, Aurifil, SuperiorThreads on mul silma jäänud, aga häid niiditootjaid on kindlasti veel. 


Friday 8 February 2019

Kõigile kolmele

Vanemale õepojale on lapitekk tehtud, nüüd tuleb ka kahele nooremale omad tekid teha. Sisemised väikesed ruudud on erinevatest jääkidest - triiksärgid, vana padjapüür, jäägid teistest lapitehnikatest jne. 5x5 cm ruudud on käsitisi kokku õmmeldud ning siis jälle ribad omavahel käsitisi kokku õmmeldud.  Kuna enne olemasolevate õmblustega ristuvate uute õmbluste tegemist peab alati tööd triikima, siis oli triikimist päris palju. Siniste vaheribade jaoks julgesin juba masinat kasutada, suuri tükke on lihtsam nurkapidi kohtuma panna saada.
Umbes poole teki jagu peaks mul ruute juba jaguma.

Tuesday 5 February 2019

Et tagumik kangeks ei jääks

Treisin söögilaua pingile kolm istumisalust . Varem on pingil olnud ainult tekk kus kassid peal magasid ning iga kord kui vanaemad külas käisid, käis teki pärast tihe rebimine ning pärast on võidumehel tagumik kassikarvane. Nüüd on mõlemale vanaemale oma padi, kolmas on kassidele. Patjade kollane on diivanipatjade jääkidest, ruuduline on vana meestesärk ning ülejäänud on jõululaualina õmblemisest jäänud jäägid.

Thursday 31 January 2019

Kaks kevadist linikut

Esimene linik käib kapi peale kohvitassi ja lillepoti alla. Teine on diivanilauale. Peab ütlema, et aplikatsiooniga töötamine oli väga lõõgastav. Et väljalõigatud motiivid paigal püsiks, oli mul ostetud aplikatsioonide jaoks mõeldud liimipaberit, mis pesus välja läheb. Kõige pealt kleepisin sinna riide millest aplikatsiooni välja lõikasin, seejärel kinnitasin selle kuuma triikrauaga taustatekstiili külge.


Friday 25 January 2019

Esimene jõulukink on valmis

Umbes 100 aastat tagasi hakkasin kõige vanemale õepojale tekki tegema. Ta oli siis umbes 6.aastane,
 Tekk sai peaaegu valmis ning rändas siis koos minuga sinna ja tänna 20.aasta ringis, kuni ma nüüd lõpuks end kokku võtsin ja teki kokku monteerisin. Tekk läheb järgmisse jõulukotti.

Kokku monteerimine ongi minu meelest kõige hullem. Pane niipalju nõelu nagu tahad, ikka liiguvad riidekihid õmblemise käigus viltu. Lapiteki ja tagumise riide vahel on veel kiht vatiini, st 3 kihti mis lõpuks igaüks omale poole viltu vajuvad...
Sel aastal avastasin spetsiaalse imejala mis õmblusmasinaga kaasa käib, inglise keeles on selle nimi WALKING FOOT
ning sellega õmmeldes on kihid üllatavalt stabiilsed ning õmblemine käib valutult.

 Tekis on omajagu retrotekstiile 90ndate stiilis.

Monday 21 January 2019

Jõululauale

 Viimasel ajal on kudumine kuidagi ripakile jäänud ning selle asemel istun rohkem õmblusmasina taga. Kuna kleite juba nagu kapis jagub, siis olen lapitehnikaga mänginud. Proovisin esimest korda riidejääkidest tähekesi teha. Tegin aluslinikud, et kallid külalised mu uut laualina kohe kastmega ära ei määriks.